Kao što to čini svake godine od 2000-te, Pantone Institut za boje je neposredno pred Novu godinu predstavio boju koja će dominirati kao main boja tokom 2015 . Na iznenađenje mnogih, s obzirom na dosadašnje izbore, ultimativna boja za sve oblasti dizajna ove godine je MARSALA – boja koja predstavlja miks crvene, narandžaste i smeđe. U pitanju je jedna zagasita nijansa burgundy boje koja je najsličnija talogu vina:

“Marsala je otmena boja koja oplemenjuje svaki autfit pružajući mu samouveren look, osećaj da je pred vama stabilna osoba. Ona je raskošna, suptilna, a smeđi tonovi joj daju i neku sofisticiranu, prirodnu toplinu. Marsala je kao kvalitetno vino koje će obožavati svi i vrlo je univerzalna. Lako će se i sa stilom koristiti ne samo u modnom svetu, već i u svetu enterijera, beauty proizvoda, industrijskog dizajna i kućnih aksesoara,” izjavila je Leatrice Eiseman, izvršna direktorka Pantone Color Institute.

Ako se pitate na koji način Pantone bira boju, to niko ne zna, ali je se svi pridržavaju. I dok se ona već intenzivno pojavljuje u kolekcijama svih vodećih dizajnera bilo koje oblasti životnog stila, mi vas vraćamo korak unazad i pokazujemo odakle vam je ova boja poznata i gde ste je najčešće viđali pre nego vam je Pantone tako pompezno uopšte skrenuo pažnju na nju i pre nego postane implementirana u sve sfere vašeg vizuelnog okruženja…

U slikarstvu je marsala korišćena još u praistoriji. Naši preci su je koristili čak pre 40000 godina oslikavajući zidove svojih pećina. Boja koju su oni dobijali mešanjem drobljenog hematita i oker gline sa malo pećinske vode bila je ključna boja njihovog slikarstva i može se sresti u skoro svim pećinama iz tog perioda u Indoneziji, Somaliji, Francuskoj… Od tada, to je boja koja je bila u srcu brojnih civilizacija – Asteci, Inke, Maje, svi su je koristili u okviru svojih murala…

Arhitektura takođe obiluje marsalom. U ovoj sferi, ona se najčešće povezuje sa toplotom jer ove boje su uglavnom pecena opeka, kamen napukao od vatre, te zemlja pečena na jakoj vatri koja se kroz istoriju takođe dosta koristila u građevinarstvu, a poslednjih godina kao sve popularniji dekorativni element i u enterijeru i u eksterijeru…

Religija takodje puno koristi marsalu jer u njenoj toplini i jarkosti nalazi pregršt materijala za svoju simboliku. U hrišćanstvu je ima jako puno, ali je zanimljivo da je i jedna vrsta budističke odore u većini budističkih zemalja upravo u boji marsale, posebno na Tibetu. Njihova odora, toga, je u skladu sa njihovim učenjem i dolazi od ideje da odeća ne treba da bude skupa već samo da obavlja svoju funkciju da štiti organizam od vremenskih prilika i klime. Pošto Kašmir obiluje bordo-crvenom bojom, u svojoj skromnosti tibetanski budisti su sasvim logično upravo tu boju odabrali za svoje toge…

Nasuprot Tibetu, u zapadnom svetu, marsala je sinonim za raskoš i eleganciju. Posebno za umetnost. Stoga ćete je veoma često sresti na luksuznim mestima gde se okuplja svetski džet-set i gde je kultura na zavidnom nivou; opere, pozorišta, filmski festivali, galerije, obiluju detaljima u boji marsale…

Verujem ipak da ste marsalu najčešće videli na dnu čaše, jer je po talogu crvenog vina i dobila ime. U pitanju je istoimeno vino iz sicilijanskog grada Marsale, poznato po svom prefinjenom ukusu, čija je crvena boja zemljane nijanse bila inspiracija Pantone-u da po njoj nazove boju koju nam je neočekivano predložio kao boju 2015te… I zašto da ne, neka ova godina bude boja vatre, elegancije, vina, dobrog provoda i meditacije…


Srpsko izdanje najuticajnijeg muškog magazina na svetu, pokrenuto je na jesen 2013.

esquire.rs


Text is copyright protected and is the property of esquire.rs and doroteo.rs


MAN.AT.HIS.BEST / lifestyle & fashion


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prev Post Next Post